Юдина зрада, Голгофа та Великдень України

middle 13609b34c1b43c9a1f182446164ae024Україна пройшла Великий піст і святкує Великдень. Чи може для окремої країни існувати свій Гетсиманський сад? Своя Хресна дорога? Свій Великдень? І якщо відповідь ствердна, то що Україна проходить зараз?
Чим особливий був цей піст і чим особливий нинішній Великдень? Чи знаходите ви у Євангелії паралелі з тим, що відбувається в Україні та з Україною? Ми запитали про це у наших відомих священнослужителів і пропонуємо їхні відповіді.

ЩОДО УКРАЇНИ Я Б ОБРАВ ОБРАЗИ ЮДИНОЇ ЗРАДИ ТА САМОТНОСТІ ХРИСТА В ГЕТСИМАНСЬКОМУ САДУ

fhghntgПетро Зуєв, клірик Київської єпархії УПЦ, співробітник Фонду пам'яті Митрополита Володимира:

- Ми живемо у непрості часи. Ми звикли жити у ситуації «стабільності», коли війну можна побачити лише на телеекрані. А сьогодні війна прийшла у наш власний дім, у нашу країну. Тому цей Великдень для нас особливий. Ми довго жили так, ніби наш світ - це нічийна зона. Але війна нагадала нам слова апостола Іоана: світ лежить у злі. Будь-яка війна - це насамперед війна проти Бога. Будь-яка війна - це нехтування Божими заповідями, це вбивства, розбій, грабіжництво, насильство... Та особливий цинізм цієї війни - у тому, що вона ведеться між двома православними народами. Ми полюбляємо говорити про вищість східної містичної традиції, про особливу роль «соборності» в нашому житті. Та про яку «соборність» може йти мова, якщо християни стріляють одне в одного, якщо християни крадуть і гвалтують?

Багато хто каже, що Україна проходить нині свій Хресний шлях і переживає власну Голгофу. На мою думку, порівняння такого роду є дещо ризикованим. Та якщо все-таки використовувати євангельські образи Страсного тижня, я б обрав образи Юдиної зради та самотності Христа в Гетсиманському саду.

Як стверджують ідеологи Кремля, Росія - це особлива східно-християнська цивілізація, а її нинішня влада захищає християнські цінності. На жаль, якщо Росія і була колись вірною Христові, то «колективний Путін» - це сучасний Юда. Зберігаючи вірність зовнішній формі християнства, «колективний Путін» зрікається самого змісту християнства.

Інакше як зрадою важко назвати і сучасну політику Росії стосовно України. Підписавши у 1994 році Будапештський меморандум, РФ разом зі США та Великою Британією гарантувала територіальну цілісність і політичну незалежність України. Більше того, Україну і Росію здавна пов'язували спільні церковні та культурні традиції.

І що ж ми бачимо сьогодні? Сучасна українська політика Кремля - це справжня зрада християнського народу України. Кремль намагається довести Західному світу, що Росію не можна позбавити статусу світового геополітичного гравця. Проте «колективний Путін» не намагається досягти своєї мети за допомогою ефективної економіки, дипломатії чи навіть гонки озброєнь. Для вирішення своїх геополітичних завдань Кремль використовує сьогодні такі цілком аморальні засоби як порушення суверенітету, анексія, ведення гібридної війни, терористично-диверсійні акції тощо.

Україні надають фінансову, дипломатичну та політичну допомогу. Але у воєнному відношенні ми залишилися наодинці з путінською воєнною машиною. Захід каже нам, що ми повинні самостійно захищатися від агресора. І це цілком логічно, оскільки Україна не є членом НАТО. Проте я впевнений, що пасивно-прагматична позиція Європи стосовно українського питання змусить багатьох громадян України переглянути свої недавні погляди. Ми повинні вистояти, вистраждати свою незалежність самостійно. А вистоявши, зміцнивши свою державність - звільнитися від комплексів культурної і політичної неповноцінності і почати вибудовувати свої стосунки з Європою на тверезих, прагматичних засадах.

«Місія України не вичерпується роллю буферної зони поміж сходом і заходом, - стверджував в одній зі своїх програмних статей митрополит Володимир. - Україна - це самодостатній соціокультурний простір, перед яким стоїть завдання набуття власної внутрішньої цілісності через синтез спадщини сходу і заходу». Зберігаючи вірність цьому духовному заповіту Блаженнішого, ми маємо сьогодні, у ситуації глибокої кризи української державності, спиратися на власні сили і прагнути створення сильної конкурентоспроможної культури та державності.

ГОСПОДЬ БАЧИТЬ ЛЮБОВ ДОБРОВОЛЬЦІВ, ВОЛОНТЕРІВ ТА ПАСТВИ, І ВЕДЕ НАС ДО ПЕРЕМОГИ

hggg56Євстратій (Зоря), глава інформаційного управління Київської патріархії, архієпископ УПЦ КП:

- Кожен раз, коли ми читаємо Євангельські слова, ми знаходимо та чуємо саме те, що особливо торкається нашого серця саме зараз. Мені здається, що саме перед цим Великоднем таким моментом є очевидна несправедливість страждань Спасителя, який ніякого зла не вчинив, який сам був безгрішний, проповідував правду, але від людей, яких він прийшов спасти, зазнав наруги та смерті. І повертаючись у день сьогоднішній, ми запитуємо себе: чому зло має таку силу? Чому так важко відстоювати правду і боротися за істину? І бачачи тимчасове торжество зла, ми можемо впадати і в сумніви, і у відчай, і думати, що зло перемогло, порятунку від зла нема. Але Воскресіння показує, що зло ніколи не може перемогти остаточно. Якщо воно тимчасово торжествує, то це на короткий час. Бо остаточна перемога на боці правди, добра та Бога.

Проживаючи нинішні події: агресію, війну на Сході, окупацію Криму, ми до всього повинні підходити з Євангельськими мірками, розуміючи, що частина випробувань дана нам за наші гріхи. Тому що Христос був безгрішний, але страждав, бо взяв на себе гріх людства. Але ми, кожен з нас, є грішним, і в сукупності - як спільнота людей - ми маємо гріхи. Наша непримиренність, озлоблення, небажання поступитися одне одному - частково плата за наші гріхи, тож Бог попускає випробування. Але частково страждання наші несправедливі, бо ми як народ нікому не бажали зла. Ми як народ завжди виявляли миролюбність та відкритість до порозуміння, дружніх відносин з усіма, і в першу чергу, сусідніми країнами.

Те, що ми відмовилися від ядерної зброї, потужного захисту - один із доказів нашої миролюбності. Але проти нашого народу вчинено агресію. Це несправедлива війна і несправедливі страждання, вони з одного боку є тяжким випробуванням. З іншого боку, ми знаємо, що якщо пройдемо ці випробування, не занепадаючи духом, не впадаючи у відчай, а з надією на Бога, і з любов'ю в серці, - вийдемо як народ переможцем. З любов'ю до Батьківщини, до ближніх, одне до одного. Ця велика любов живе у добровольцях, які йдуть захищати країну. Ця любов діє у всенародній підтримці волонтерів, благодійників. Велика любов - у допомозі переселенцям. Цю любов бачить Господь. Рано чи пізно Господь дасть перемогу. І після всіх цих страждань Україна воскресне до нового життя, а мир та злагода запанують у нашому домі.

gn55УКРАЇНА ПРОХОДИТЬ СВОЮ ГОЛГОФУ

Костянтин Холодов, один із найвідоміших в Україні священників-капеланів (УПЦ КП):

- Цей піст є для українського народу певною покутою. Ми втрачаємо стільки людей, державних ресурсів, моральних сил, щоб відновити Христову правду. 23 роки ми правду називали неправдою, а неправду - правдою. Зараз особливий момент у нашому житті. Люди стоять перед вибором: або робимо по совісті, або як звикли. Торішній і цьогорічний Великий піст запам'яталися тим, що ми почали називати речі своїми іменами. Нема альтернативних, інших думок, все стає ясним, чорне - чорним, біле - білим.

Які Євангельскі сюжети приходять мені в голову? Коли Христос прийшов у Віфанію та підійшов до неплідного дерева, він не казав, що це добре дерево, мовляв, зелене та красиве, хоч і не дає плодів.

Він сказав, що воно не потрібне мені, бо дерева, яке не дає плодів, не має бути. 23 роки ми не давали плодів. Все грабувалося, на все закривали очі. Ми це покутуємо. І сьогодні перед нами вибір. Або ми дамо плоди дітям та онукам - тоді ми будемо родючою маслиною, а якщо ні, то зав'янемо.

І поступ до цього є, ми стали ближчими до Господа. Ще два роки тому люди жили своїм окремішнім життям, не цікавилися проблемами інших. А зараз масово допомагають одне одному. Коли таке було в історії України? Відродилася толока, коли громада піклується одне про одного. Коли всі, хто чим може, помагає армії. Діаспора, українці всіх країн ототожнюють себе с нами. Є люди, які допомагають вдовам загиблих в АТО. Ми на правильному шляху, ми вже починаємо давати плоди. І це пов'язане із нашим каяттям.

Сьогодні скептики й атеїсти, особливо з фронту, з лінії розмежування приходять до церкви. Армія стала христолюбива. Вона сповідається та причащається, вона кладе життя за інших. До речі, незабаром буде створено школу капеланів.

Господь нагородив кожну людину правом на гідне життя. Ми починали Майдан, обстоюючи його. Господь дав шанс українцям вибрати: чи бути вільним, чи йти в ярмо. І цей вибір відстоюватимуть з такими випробуваннями.

Зараз ми проходимо Голгофу, випробування, муки - тілесні, духовні. Ще якійсь час так буде. Але незабаром ми прийдемо до перемоги. Відходить безбожницьке вчення «русміру», яке твердить, що є інші царства, окрім Небесного. Наші вороги хотіли створити таке собі царство - «русмір», яке б допомагало, за їхніми уявленнями, входити в Небесне царство. Але це суперечить Євангелію та канонам.

Пам'ятаєте, як на Великдень вітали одне одного січові стрільці? «Христос Воскрес - воскресне Україна!».

ЦЬОГОРІЧНИЙ ВЕЛИКДЕНЬ ПОВИНЕН СТАТИ ДОРОГОВКАЗОМ НА МАЙБУТНЄ

ghtu6Віктор Бедь, архімандрит, ректор Карпатського університету імені А. Волошина, голова Всеукраїнського братства «За єдину Українську Церкву», клірик Елладської церкви:

- Великдень 2015 року наповнений величним і містичним змістом для кожного українця і України в цілому. Ми довели собі й усьому світу, що ми є великий і Богом даний народ, який не буде терпіти над собою наругу зневаги, який через горнило Революції Гідності іде шляхом подальшого очищення у вірі і любові до правди. Ми сьогодні через благословення Боже, згуртувались національно і духовно, як ніколи. А нетлінні цінності у стремлінні до волі, захисту своєї земної Вітчизни - України, життя і честі самих себе, своїх рідних і близьких ми поставили вище меркантильних та минущих матеріальних інтересів, відкинувши облуду відродженого зла людиноненависницької і ординсько-імперської політики московсько-путінских окупантів - носіїв так званого «лжерусского міра».

Ми згадали славетне минуле наших прабатьків і забуту історію нашого державотворення Скіфії-Русі-України, і нехай ще не до кінця, але ж зрозуміли - що тільки у єдності всього українського народу ми є непереможною силою і самодостатньою нацією, як це вже було у нашій минулості. До тих пір, поки українці тримались своєї єдності - національної, державної і духовної - ми були неперевершеними. Коли ж дозволили себе розділити територіально і за різними церковними юрисдикціями, нас перетворили на кріпаків і безправних рабів, посіявши поміж нас розбрат і розділення, позбавивши нас права на свою історію, мову, культуру, державність та Церкву. І такий ганебний шлях ми пройшли у своїй історії. Тож Великдень 2015 року повинен стати не тільки черговим святкуванням і символом перемоги життя над смертю та добра над злом, але і дороговказом до подальшого і непохитного утвердження нашої Української державності, національної та духовної єдності, єдиної Української Церкви. Бо без утвердження саме цих доленосних цінностей, майбутнього не матимемо.

Олена Мігачова, Київ.

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Стрічка новин

Усі новини

Публікації

  • 1
  • 2
  • 3
Юраш нагадав Польській Церкві, що вона є відгалуженням Київської Митрополії

Юраш нагадав Польській Церкві, що вона є відгалуженням Київської Митрополії

31 жовтня 2019|Редактор БДУ - avatar Редактор БДУ|Hits:474

Рішення Собору Польської Церкви щодо ПЦУ прокоментував у Facebook керівник департаменту з питань релігій ...

Кремль перетворив світове Православ’я на поле бою – аналітика EUvsDisinfo

Кремль перетворив світове Православ’я на поле бою – аналітика EUvsDisinfo

31 жовтня 2019|Редактор БДУ - avatar Редактор БДУ|Hits:259

Кремлівська пропаганда активно використовує тему релігії у протистоянні із Заходом та особливо – у гібри...

З Синоду Елладської Православної Церкви надійшов лист на ім‘я Митрополита Епіфанія

З Синоду Елладської Православної Церкви надійшов лист на ім‘я Митрополита Епіфанія

30 жовтня 2019|Редактор БДУ - avatar Редактор БДУ|Hits:236

На ім‘я Блаженнійшого Митрополита Київського і всієї України Епіфанія 28 жовтня 2019 року надійшов лист ...

Експерти прокоментували зустріч Зеленського з Патріархом Варфоломієм

Експерти прокоментували зустріч Зеленського з Патріархом Варфоломієм

12 серпня 2019|Редактор БДУ - avatar Редактор БДУ|Hits:384

Подробиці спілкування під час зустрічі президента Володимира Зеленського з Патріархом Варфоломієм не розкриваю...

Константинополь ніколи не буде втручатися у внутрішні справи Української Церкви. Вона – повністю незалежна й автокефальна, – Вселенський Патріарх Варфоломій

Константинополь ніколи не буде втручатися у внутрішні справи Української Церкви. Вона – повністю незалежна й автокефальна, – Вселенський Патріарх Варфоломій

10 серпня 2019|Редактор БДУ - avatar Редактор БДУ|Hits:344

У четвер, 8 серпня 2019 року, Президент України Володимир Зеленський відвідав  резиденцію Вселенської Пат...

Елладська церква вступила в євхаристійне спілкування з ПЦУ

Елладська церква вступила в євхаристійне спілкування з ПЦУ

9 серпня 2019|Редактор БДУ - avatar Редактор БДУ|Hits:346

Митрополита Епіфанія згадали в диптиху на літургії в Афінах.

На зустрічі Зеленського з Варфоломієм щось пішло не так – ВВС

На зустрічі Зеленського з Варфоломієм щось пішло не так – ВВС

9 серпня 2019|Редактор БДУ - avatar Редактор БДУ|Hits:396

Під час зустрічі президента Володимира Зеленського із Вселенським Патріархом Варфоломієм в Туреччині сторони т...

Патріарх Варфоломій у розмові з Зеленським підтвердив підтримку територіальної цілісності України

Патріарх Варфоломій у розмові з Зеленським підтвердив підтримку територіальної цілісності України

9 серпня 2019|Редактор БДУ - avatar Редактор БДУ|Hits:276

Під час зустрічі з президентом України Володимиром Зеленським на Фанарі Вселенський Патріарх Варфоломій укотре...

Російський священник заявив, що РПЦ “перестає бути Церквою Христовою”

Російський священник заявив, що РПЦ “перестає бути Церквою Христовою”

9 серпня 2019|Редактор БДУ - avatar Редактор БДУ|Hits:453

Російський протоієрей Георгій Митрофанов, професор Санкт-Петербурзької духовної академії, який більшу частину ...

Глава УАПЦ митрополит Макарій: будемо єднатись навіть зціпивши зуби, най Москва не тішиться

Глава УАПЦ митрополит Макарій: будемо єднатись навіть зціпивши зуби, най Москва не тішиться

14 червня 2018|Редактор БДУ - avatar Редактор БДУ|Hits:779

Глава Української Автокефальної Православної Церкви митрополит Макарій в ефірі телеканалу Еспресо розповів про...

Митрополит Олександр (Драбинко): «Ми сьогодні пожинаємо наслідки того, що було недороблено свого часу, щоб убезпечитись від імперських амбіцій»

Митрополит Олександр (Драбинко): «Ми сьогодні пожинаємо наслідки того, що було недороблено свого часу, щоб убезпечитись від імперських амбіцій»

1 червня 2018|Редактор БДУ - avatar Редактор БДУ|Hits:927

Про війну або про розкол, або про якісь негаразди починає першим говорити той, на кому "шапка горить". У нас, ...