20 травня — Віддання Пасхи, завтра — свято Вознесіння Господнього

Середа на цьому тижні — особливий день, який має назву Віддання Пасхи.

Він завершує сорокаденний термін перебування Воскреслого Христа на землі, останній раз перед Його Вознесінням нагадуючи про події Великодньої ночі. Тому церковна служба цього дня правиться урочистим Пасхальним чином.

dsdf4

Отдание Пасхи

Апостол Павло у своїх посланнях писав: «Я передав вам найперше те, що і сам прийняв: що Христос помер за гріхи наші, згідно Писання; і що Він був похований, і що воскрес третього дня, згідно Писання; ...І коли про Христа проповідується, що Він воскрес із мертвих, то як же говорять деякі з вас, що нема воскресіння мертвих? ...І коли Христос не воскрес, то проповідь наша даремна, даремна і віра ваша. ...І якщо тільки в цьому житті надіємося на Христа, то ми найнещасніші від усіх людей. Але ж Христос воскрес з мертвих, первісток зі спочилих. Так, як через людину смерть, так через Людину і воскресіння з мертвих. Так як в Адамі всі вмирають, так в Христі всі оживуть!»

Пам'ятаючи цю думку апостола, щоденно плекаймо в серці пам'ять про Воскресіння Господнє. В цьому допомагатиме нам кожне наступне недільне Богослужіння, так звана «мала» Пасха, яку ми маємо змогу звершувати щотижня.

20 травня звершується велике святкування на честь грузинських святих.

Цього дня разом із Грузинською Православною Церквою вшановуємо преподобного Іоанна Задезнійського та дванадцятьох його учнів: Авіва Некреського, Антонія Марткобського, Давида Гареджійського, Зенона Ікалтського, Фаддея Степанцміндського, Ісе Цилканського, Йосифа Алавердського, Ісидора Самтавійського, Михаїла Улумбійського, Пірра Бретського, Стефана Хірського та Шіо Мгвімського – засновників грузинського чернецтва. В VI столітті вони розпочали чернечий подвиг у Каппадокії, в Лаврі святого Симеона Стовпника, після чого повернулися на батьківщину для просвіщення власного народу.

«Усі вони вчили народ, знищували пітьму марновірства та викорінювали залишки язичницьких капищ, на місці яких зводили храми та стверджували в народі громадянську свідомість».

О чём поют сваны - репортаж из Сванетии

Також 20 травня християни згадують явлення в небі над Єрусалимом Хреста Господнього, яке сталося в день Святої П'ятдесятниці 20 травня 351 року.

На той час владу в Римській імперії обіймав син рівноапостольного Костянтина імператор Констанцій, який ухилився в єресь пресвітера Арія. Коли в небі над Єрусалимом з'явилося зображення Хреста, яке своєю яскравістю перевищувало навіть сонце, багато мешканців міста вибігли на вулицю, спостерігаючи це дивне з'явлення, яке простягалось від Голгофської гори до Єлеонської.

Згодом тисячі юдеїв та греків прийняли Святе Хрещення, вражені побаченим на власні очі, а патріарх Єрусалимський Кирилл написав імператору листа з описом дива, а також із закликом повернутися до Православного віросповідання.

Його ім'я стало синонімом безкорисливості та свідомого самообмеження в споживанні – особливо серед чернецтва. Його погляди мали прихильників, однак мали і противників. Проте це були незаперечно погляди щиро віруючої людини і справжнього християнина-подвижника.

Ідеться про преподобного Ніла Сорського, якого ми вшановуємо 20 травня.

fhr55

Преподобный Нил Сорский

Святий Ніл був видатним мандрівником, багато років подорожував шляхами Християнського Сходу, зокрема Палестини, візантійських земель й Афону. При цьому в ті часи – а йдеться про XV століття, пересування на такі великі відстані не лише було позбавлене будь-якого комфорту, а й дуже часто ставало небезпечним для життя. Проте в Ніла була мета: дізнатись про особливості подвижництва на скиту. І зробити це не для того, щоб втамувати власну допитливість, а щоб, повернувшись на Русь, запровадити нові традиції для русичів.

А передували цьому роки, проведені після постригу в знаменитому Кирило-Білозерському монастирі, де Ніл мав високий статус, брав участь у вирішенні питань з життя обителі та залишив по собі чимало рукописів, адже, хоча сам він називав себе «невігласом і поселянином», подвижник належав до стану високоосвічених службовців і, за деякими припущеннями, був вправним скорописцем.

Після повернення з тривалого паломництва православним сходом Ніл прямує до річки Сори, що у Вологодському краю на півночі Русі, де й засновує Ніло-Сорську пустинь – чернечу обитель, побудовану за зразками відвіданих ним Афонських скитів. На відміну від великих монастирів із спільним проживанням скит у розумінні Ніла призначено для більш зосередженого духовного життя подвижників. Тому основний акцент в новому тоді для Русі уставі він зробив на внутрішній сердечній молитві й усамітненні.

Щоб молитва була більш зосередженою, в скит не дозволялося приходити жінкам, а ченцям не можна було виходити зі скиту з будь-якого приводу. Важливою рисою уставу Ніла Сорського є вимога до ченців мати освіту, знати Святе Письмо і церковне Передання – преподобний закликає «підкорятися Богові згідно із Божественним Писанням, а не так безглуздо, як деякі, що... не розмірковують та при цьому не розуміють ані того, що роблять, ані того, в чому стверджуються...».

Але найголовніше, що залишив по собі преподобний, це його вчення про обмеження споживання, або ж – споживацький мінімалізм, що в наш час стає надзвичайно актуальним для всього людського суспільства. Відповідно до уставу Ніла Сорського, іноки, що живуть на скиту, мають харчуватися трудом власним рук; милостиню приймати тільки за потребою; маючи лише необхідне, як вогню уникати любові до зайвих речей і розкошування; при цьому володіння будь-яким майном – рухомим і нерухомим – заборонялося.

Сам преподобний являв братії приклад надзвичайної безкорисливості і працелюбності. Він сам викопав великий ставок та колодязь, вода в якому мала цілющі властивості. А коли відчув наближення відходу від земного життя, попросив, щоб братія кинули його тіло на поталу диким звірам. Натомість вже невдовзі після преставлення, яке сталося 20 травня 1508 року, преподобного Ніла Сорського почали шанувати як святого, а його учні підхопили та розвинули духовні ідеї свого наставника.

 Згідно з вченням преподобного Ніла, головним подвигом підлеглих йому ченців мала бути боротьба з помислами і пристрастями, а її головним результатом – мир у душі, ясність у розумі, і покаянна любов у серці.

Якщо замислитись, то сучасна людина так само потребує ясного розуму, мирної душі та люблячого серця, тому й повинна застосовувати ту саму зброю – боротися з пристрастями, при цьому не забуваючи про головну пораду святого: свідоме самообмеження в споживанні.

Віддання Великодня – останній день в цьому році, коли в храмах лунають пасхальні піснеспіви, а віруючі вітаються словами «Христос Воскрес!». Проте варто промовляти ці святі слова щодня, адже недарма Спаситель провістив, що цієї радості в нас не відніме ніхто і ніколи.

Тож нехай ані важкі випробування, ані звичайні побутові клопоти не затуляють від нас образ Воскреслого Господа, Бога і Спаса нашого, Іісуса Христа.

Христос воскрес!

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Стрічка новин

Усі новини

Публікації

  • 1
  • 2
  • 3
Юраш нагадав Польській Церкві, що вона є відгалуженням Київської Митрополії

Юраш нагадав Польській Церкві, що вона є відгалуженням Київської Митрополії

31 жовтня 2019|Редактор БДУ - avatar Редактор БДУ|Hits:443

Рішення Собору Польської Церкви щодо ПЦУ прокоментував у Facebook керівник департаменту з питань релігій ...

Кремль перетворив світове Православ’я на поле бою – аналітика EUvsDisinfo

Кремль перетворив світове Православ’я на поле бою – аналітика EUvsDisinfo

31 жовтня 2019|Редактор БДУ - avatar Редактор БДУ|Hits:240

Кремлівська пропаганда активно використовує тему релігії у протистоянні із Заходом та особливо – у гібри...

З Синоду Елладської Православної Церкви надійшов лист на ім‘я Митрополита Епіфанія

З Синоду Елладської Православної Церкви надійшов лист на ім‘я Митрополита Епіфанія

30 жовтня 2019|Редактор БДУ - avatar Редактор БДУ|Hits:212

На ім‘я Блаженнійшого Митрополита Київського і всієї України Епіфанія 28 жовтня 2019 року надійшов лист ...

Експерти прокоментували зустріч Зеленського з Патріархом Варфоломієм

Експерти прокоментували зустріч Зеленського з Патріархом Варфоломієм

12 серпня 2019|Редактор БДУ - avatar Редактор БДУ|Hits:350

Подробиці спілкування під час зустрічі президента Володимира Зеленського з Патріархом Варфоломієм не розкриваю...

Константинополь ніколи не буде втручатися у внутрішні справи Української Церкви. Вона – повністю незалежна й автокефальна, – Вселенський Патріарх Варфоломій

Константинополь ніколи не буде втручатися у внутрішні справи Української Церкви. Вона – повністю незалежна й автокефальна, – Вселенський Патріарх Варфоломій

10 серпня 2019|Редактор БДУ - avatar Редактор БДУ|Hits:303

У четвер, 8 серпня 2019 року, Президент України Володимир Зеленський відвідав  резиденцію Вселенської Пат...

Елладська церква вступила в євхаристійне спілкування з ПЦУ

Елладська церква вступила в євхаристійне спілкування з ПЦУ

9 серпня 2019|Редактор БДУ - avatar Редактор БДУ|Hits:325

Митрополита Епіфанія згадали в диптиху на літургії в Афінах.

На зустрічі Зеленського з Варфоломієм щось пішло не так – ВВС

На зустрічі Зеленського з Варфоломієм щось пішло не так – ВВС

9 серпня 2019|Редактор БДУ - avatar Редактор БДУ|Hits:366

Під час зустрічі президента Володимира Зеленського із Вселенським Патріархом Варфоломієм в Туреччині сторони т...

Патріарх Варфоломій у розмові з Зеленським підтвердив підтримку територіальної цілісності України

Патріарх Варфоломій у розмові з Зеленським підтвердив підтримку територіальної цілісності України

9 серпня 2019|Редактор БДУ - avatar Редактор БДУ|Hits:249

Під час зустрічі з президентом України Володимиром Зеленським на Фанарі Вселенський Патріарх Варфоломій укотре...

Російський священник заявив, що РПЦ “перестає бути Церквою Христовою”

Російський священник заявив, що РПЦ “перестає бути Церквою Христовою”

9 серпня 2019|Редактор БДУ - avatar Редактор БДУ|Hits:408

Російський протоієрей Георгій Митрофанов, професор Санкт-Петербурзької духовної академії, який більшу частину ...

Глава УАПЦ митрополит Макарій: будемо єднатись навіть зціпивши зуби, най Москва не тішиться

Глава УАПЦ митрополит Макарій: будемо єднатись навіть зціпивши зуби, най Москва не тішиться

14 червня 2018|Редактор БДУ - avatar Редактор БДУ|Hits:745

Глава Української Автокефальної Православної Церкви митрополит Макарій в ефірі телеканалу Еспресо розповів про...

Митрополит Олександр (Драбинко): «Ми сьогодні пожинаємо наслідки того, що було недороблено свого часу, щоб убезпечитись від імперських амбіцій»

Митрополит Олександр (Драбинко): «Ми сьогодні пожинаємо наслідки того, що було недороблено свого часу, щоб убезпечитись від імперських амбіцій»

1 червня 2018|Редактор БДУ - avatar Редактор БДУ|Hits:879

Про війну або про розкол, або про якісь негаразди починає першим говорити той, на кому "шапка горить". У нас, ...