Папа Пій ХІІ міг замовчувати Голокост. Розсекречені архіви Ватикану

110618052020На початку березня Святий престол розсекретив понад два мільйони документів про Папу Пія ХІІ, який керував католицькою церквою під час Другої світової війни.

Архів Ватикану встиг пропрацювати лише тиждень, перш ніж його закрили через пандемію коронавірусу. Проте історики встигли опрацювати низку документів. Нещодавно вони опублікували перші результати досліджень. Пія ХІІ і раніше критикували за те, що він ніколи публічно не критикував дії нацистів. А працюючи із розсекреченими документами, історики з’ясували, що протягом Другої світової Пію ХІІ неодноразово повідомляли про масові знищення євреїв. Одним з інформаторів був і український митрополит Андрей Шептицький. Однак, коли у 1942 році американці звернулися до Папи з проханням підтвердити інформацію про Голокост, він цього не зробив. «Бабель» розповідає, що вдалося віднайти у нещодавно розсекречених архівах Ватикану.

Папа Пій ХІІ до інтронізації був послом Святого престолу у Німеччині і на власні очі бачив становлення нацизму. 1933 року він підписав з Третім рейхом угоду, яка визначала статус римо-католицької церкви у Німеччині. За договором Ватикан отримав певну свободу дій у країні, однак усі католицькі політичні організації заборонялися. Незадовго до вторгнення нацистів до Польщі, у 1939 році, Пія ХІІ обрали Папою.

Під час Другої світової війни Пій ХІІ ніколи не критикував злочини адептів гітлерівської ідеології. У різдвяному привітанні 1942 року понтифік лише побічно згадав «сотні тисяч людей, які без будь-якої провини, а іноді лише через свою національність чи расу приречені на смерть або поступове винищення». А 1943 року у листі до єпископа Берліна написав, що церква не може публічно засудити Голокост з остраху, що це спричинить «більше зло».

Через таку обережність критики неодноразово закидали Папі антисемітизм і прихильність до нацистів. Журналіст Джон Корнвелл у біографії «Гітлерівський Папа: Таємна історія Пія ХІІ» 1999 року навіть відверто назвав понтифіка «ідеальним Папою для плану Гітлера».

Низка істориків, однак, дотримується думки, що він діяв як «сірий кардинал» і рятував євреїв таємно, переховуючи їх у різноманітних інституціях католицької церкви протягом війни.

У намаганні прояснити неоднозначну ситуацію, Ватикан протягом 1965—1981 років оприлюднив 11 томів документів, що стосуються Другої світової війни. У них не виявилося жодної інформації, яка б компрометувала тогочасного Папу.

Цьогоріч, 2 березня, Святий престол розсекретив ще 2 мільйони документів про діяльність Пія ХІІ. Згідно з регламентом, вони мали бути засекреченими аж до 2028 року — поки не мине 70 років з моменту смерті понтифіка. Проте Папа Франциск зазначив, що «церква не боїться історії», і вирішив прискорити процес.

Дослідники отримали доступ до документів лише на тиждень — через спалах COVID-19 архів довелося закрити. Проте група учених Вестфальського університету імені Вільгельма на чолі з істориком Губертом Вольфом встигла дослідити низку архівних свідчень.

Учені з’ясували, що 27 вересня 1942 року американський дипломат надав Ватикану таємний звіт про масове вбивство євреїв. У ньому зазначалося, що близько 100 тисяч людей було вбито під Варшавою і ще 50 тисяч — у Львові. Звіт ґрунтувався на інформації женевського офісу Єврейського агентства, і Вашингтон попросив Ватикан перевірити інформацію на правдивість. Представники Святого престолу підтвердити дані не змогли.

Хоча, як зазначають дослідники, на той момент Ватикан вже отримав два листи, що підтверджували викладені у звіті факти. Перший надійшов від предстоятеля Української греко-католицької церкви Андрея Шептицького ще за місяць до цього. У ньому йшлося про масове знищення 200 тисяч євреїв в Україні протягом німецької «відверто диявольської» окупації.

Папа Пій ХІІ вітається з парафіянами наприкінці грудня 1953 року. ullstein bild / Getty Images

Другий лист у середині вересня написав італійський підприємець на прізвище Мальвецці. У повідомленні монсеньйору Джованні Баттісті Монтіні, помічнику Пія ХІІ і майбутньому Папі Павлу VI, він розповів про вбивство євреїв у Варшаві. Монтіні передав інформацію своєму начальнику, державному секретарю Ватикану кардиналу Луїджі Маґліоне.

Учені знайшли у архівах примітку, що Пій ХІІ прочитав американський звіт. Їм також вдалося відшукати записку, яку написав Папі співробітник Державного секретаріату Святого престолу Анджело Делль’Аква. У ній той застеріг не вірити листам Шептицького і Мальвецці. Бо «євреї легко перебільшують», а «східні люди насправді не є взірцем чесності».

За словами дослідника Губерта Вольфа, записки Анджело Делль’Аква не було серед 11 томів раніше оприлюднених документів. Адже цей документ «містить явний антисемітизм і показує, чому Пій ХІІ не виступав проти Голокосту».

На підтвердження замовчування Ватиканом Голокосту команда Вольфа також знайшла у архіві три світлини, на яких видно вʼязнів концтаборів та трупи, кинуті у братську могилу. Світлини передав послу Ватикану у Швейцарії єврейський інформатор — Святий престол згодом підтвердив отримання знімків.

Однак інші дослідники, які ще не змогли отримати доступ до архівів, у висновках поки обережні. Вони наголошують на тому, що важливо розуміти контекст — чому понтифік вчинив саме так, а не інакше.

«Цим ученим одними з перших вдалося потрапити до архіву, і ми маємо визнати правду, якщо їм справді вдалося зробити нове відкриття. Але я ніколи не стикався з ситуацією, коли 11 томів матеріалів, опублікованих протягом двох десятиліть, опиняються під питанням через один документ. Особливо, якщо той знайдений після кількох днів досліджень», — каже один з провідних польських церковних дослідників Ян Зарін.

Чезаре Орсеніго, посол Пія XII у Німеччині впродовж Другої світової війни, з Адольфом Гітлером та Йоахімом фон Ріббентропом.

Вольф, своєю чергою, наразі сподівається знайти в архівах відповідь ще на одне складне питання. А саме, чи знав Пій ХІІ про існування так званих «пацючих стежок», якими нацисти за допомогою католицького духовенства після поразки втікали з Європи до Південної Америки.

Так, саме цим маршрутом скористалися лікар-садист концтаборів Йозеф Менгеле та гестапівець Адольф Ейхман, відповідальний за «остаточне вирішення єврейського питання». Менгеле дожив у Південній Америці до глибокої старості. Ейхмана зрештою знайшли і викрали агенти Моссаду. В Ізраїлі його засудили до смертної кари.

«Чи знав Пій ХІІ про «пацючі стежки»? Наразі ми просто ставимо відкриті запитання і маємо бути готовими до будь-якої відповіді», — каже Вольф.

Джерело: religionpravda.com.ua

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Стрічка новин

Усі новини

Публікації

  • 1
  • 2
  • 3
Юраш нагадав Польській Церкві, що вона є відгалуженням Київської Митрополії

Юраш нагадав Польській Церкві, що вона є відгалуженням Київської Митрополії

31 жовтня 2019|Редактор БДУ - avatar Редактор БДУ|Hits:519

Рішення Собору Польської Церкви щодо ПЦУ прокоментував у Facebook керівник департаменту з питань релігій ...

Кремль перетворив світове Православ’я на поле бою – аналітика EUvsDisinfo

Кремль перетворив світове Православ’я на поле бою – аналітика EUvsDisinfo

31 жовтня 2019|Редактор БДУ - avatar Редактор БДУ|Hits:302

Кремлівська пропаганда активно використовує тему релігії у протистоянні із Заходом та особливо – у гібри...

З Синоду Елладської Православної Церкви надійшов лист на ім‘я Митрополита Епіфанія

З Синоду Елладської Православної Церкви надійшов лист на ім‘я Митрополита Епіфанія

30 жовтня 2019|Редактор БДУ - avatar Редактор БДУ|Hits:274

На ім‘я Блаженнійшого Митрополита Київського і всієї України Епіфанія 28 жовтня 2019 року надійшов лист ...

Експерти прокоментували зустріч Зеленського з Патріархом Варфоломієм

Експерти прокоментували зустріч Зеленського з Патріархом Варфоломієм

12 серпня 2019|Редактор БДУ - avatar Редактор БДУ|Hits:440

Подробиці спілкування під час зустрічі президента Володимира Зеленського з Патріархом Варфоломієм не розкриваю...

Константинополь ніколи не буде втручатися у внутрішні справи Української Церкви. Вона – повністю незалежна й автокефальна, – Вселенський Патріарх Варфоломій

Константинополь ніколи не буде втручатися у внутрішні справи Української Церкви. Вона – повністю незалежна й автокефальна, – Вселенський Патріарх Варфоломій

10 серпня 2019|Редактор БДУ - avatar Редактор БДУ|Hits:398

У четвер, 8 серпня 2019 року, Президент України Володимир Зеленський відвідав  резиденцію Вселенської Пат...

Елладська церква вступила в євхаристійне спілкування з ПЦУ

Елладська церква вступила в євхаристійне спілкування з ПЦУ

9 серпня 2019|Редактор БДУ - avatar Редактор БДУ|Hits:392

Митрополита Епіфанія згадали в диптиху на літургії в Афінах.

На зустрічі Зеленського з Варфоломієм щось пішло не так – ВВС

На зустрічі Зеленського з Варфоломієм щось пішло не так – ВВС

9 серпня 2019|Редактор БДУ - avatar Редактор БДУ|Hits:457

Під час зустрічі президента Володимира Зеленського із Вселенським Патріархом Варфоломієм в Туреччині сторони т...

Патріарх Варфоломій у розмові з Зеленським підтвердив підтримку територіальної цілісності України

Патріарх Варфоломій у розмові з Зеленським підтвердив підтримку територіальної цілісності України

9 серпня 2019|Редактор БДУ - avatar Редактор БДУ|Hits:315

Під час зустрічі з президентом України Володимиром Зеленським на Фанарі Вселенський Патріарх Варфоломій укотре...

Російський священник заявив, що РПЦ “перестає бути Церквою Христовою”

Російський священник заявив, що РПЦ “перестає бути Церквою Христовою”

9 серпня 2019|Редактор БДУ - avatar Редактор БДУ|Hits:514

Російський протоієрей Георгій Митрофанов, професор Санкт-Петербурзької духовної академії, який більшу частину ...

Глава УАПЦ митрополит Макарій: будемо єднатись навіть зціпивши зуби, най Москва не тішиться

Глава УАПЦ митрополит Макарій: будемо єднатись навіть зціпивши зуби, най Москва не тішиться

14 червня 2018|Редактор БДУ - avatar Редактор БДУ|Hits:822

Глава Української Автокефальної Православної Церкви митрополит Макарій в ефірі телеканалу Еспресо розповів про...

Митрополит Олександр (Драбинко): «Ми сьогодні пожинаємо наслідки того, що було недороблено свого часу, щоб убезпечитись від імперських амбіцій»

Митрополит Олександр (Драбинко): «Ми сьогодні пожинаємо наслідки того, що було недороблено свого часу, щоб убезпечитись від імперських амбіцій»

1 червня 2018|Редактор БДУ - avatar Редактор БДУ|Hits:980

Про війну або про розкол, або про якісь негаразди починає першим говорити той, на кому "шапка горить". У нас, ...