УАПЦ або УПЦ КП: чи змінять приналежність 20 громад на Хмельниччині

ArticleImages 65335 Volochysjk cerkva Pokrovy«Дезінформацією, яка не відповідає дійсності» називає прес-служба Карпатської єпархії УАПЦ повідомлення прес-служби Хмельницької єпархії УПЦ КП про те, що духовенство Волочиського благочиння першої з юрисдикцій вирішило перейти до другої. Утім, сам благочинний на місці запевняє — з УАПЦ до УПЦ КП переходять усі священики і всі громади Волочиського району Хмельницької області.

«Присутнє духовенство у своїх виступах (виступили всі, хто перебував на зборах) одностайно підтримало ініціативу об’єднання та звернулася до Високопреосвященного Владики Антонія з проханням прийняти їх у склад Хмельницької єпархії», — такими словами охарактеризували в УПЦ КП збори Волочиського деканату УАПЦ, що відбулися 23 листопада 2016 р. у Свято-Покровському храмі у місті Волочиськ.

Заголовок статті — «Відбулося об’єднання українського Православ’я Хмельниччини». Публічна реакція УАПЦ з’явилася через тиждень, а саме після спільного собору Тернопільської і Хмельницької єпархій УАПЦ у Тернополі 1 грудня 2016 р. І оприлюднили її на сайті Карпатської єпархії УАПЦ, якою керує єпископ Мукачівський і Карпатський Віктор (Бедь) — цього єрарха Собор єпархій запропонував Архиєрейському Собору УАПЦ призначити керуючим також у Тернопільську єпархію.

«Як з’ясувалось надалі, поширене Українською Православною Церквою Київського Патріархату, дане повідомлення виявилось дезінформацією, яка не відповідає дійсності… Під час зустрічі із керуючим Хмельницькою єпархією Української Православної Церкви Київського Патріархату митрополитом Антонієм (Махотою), 23 листопада 2016 року в м. Волочиськ, жодні представники кліру Тернопільської єпархії Української Автокефальної Православної Церкви не приймали», — йдеться у статті на сайті Карпатської єпархії УАПЦ.

В УАПЦ акцентували на тому, що прес-служба єпархії УПЦ КП неправильно назвала Хмельницьку єпархію УАПЦ Тернопільсько-Хмельницькою, хоча у тексті УПЦ КП насправді її названо Тернопільсько-Подільською. Як доказ того, що повідомлення про перехід духовенства є дезінформацією, в УАПЦ наводять і факт участі священиків Волочиського благочиння у соборі в Тернополі 1 грудня.

«На фото, що додається до даного матеріалу, зробленого 1 грудня в м. Тернополі після засідання Собору Тернопільської та Хмельницької єпархій Української Автокефальної Православної Церкви, можна побачити тих самих священиків Волочиського благочиння Хмельницької єпархії УАПЦ, які присутні і на фото з митрополитом УПЦ КП від 23 листопада», — зауважують в УАПЦ.

ArticleImages 65335 zbory 2016.11.23Фото духовенства Волочиського благочиння із владикою Антонієм в УАПЦ охарактеризували «виключно як пам’ятне фото про зустріч і не більше». Кореспондент РІСУ намагався зв’язатися із керуючим Карпатською єпархією владикою Віктором, щоб отримати детальніші пояснення. Але слухавку підняв його референт, який повідомив, що владика на виїзді у Береговому. Про ситуацію знає секретар Тернопільської єпархії УАПЦ о. Петро Заяць.

«Заяви від них про перехід не було. Ні письмової, ні усної. Після того, як з’явилася ця інформація в Інтернеті (про перехід — прим. авт.), я передзвонив до священиків. Вони кажуть: “Так, отець Микола Фатич зібрав своє Волочиське благочиння на збори. Коли збори вже завершувалися, зайшов владика Антоній”. Вони кажуть: “Ми не знали, що робити — вийти чи залишитися. Ми толерантно його вислухали, нас поставили у тяжкі умови. Сфотографуватися ми то сфотографувалися, але не знали, що робити”, — говорить він. — На собор Тернопільської і Хмельницької єпархій приїхали 12 священиків Хмельницької єпархії. Всі, крім отця Фатича і ще одного, який мав інші причини, але сказав: “Я залишаюся в автокефалії”. Я до отця Фатича не телефонував».

Отож, частина священиків УАПЦ зафіксовані і на світлині з митрополитом Хмельницьким і Кам’янець-Подільським УПЦ КП Антонієм (Махотою), і з Предстоятелем УАПЦ Митрополитом Макарієм (Малетичем) та єпископом Мукачівським і Карпатським УАПЦ Віктором (Бедем).

Пояснити цей казус можуть рішення владики Антонія (Махоти). По перше, митрополит УПЦ КП вирішив залишити структуру Волочиського благочиння УАПЦ, яке Київський Патріархат готовий прийняти у стані сущому: у Волочиському районі існуватимуть відтак «Волочиське міське благочиння» на чолі з о. Миколою Фатичем і центром у Свято-Покровському храмі у Волочиську — ті, хто переходять з УАПЦ; а також Волочиське районне благочиння на чолі з о. Іваном Ласим і центром у Свято-Михайлівському храмі в селі Щаснівка— перейменоване Волочиське благочиння УПЦ КП. У Першому, за інформацією прес-служби Хмельницької єпархії УПЦ КП, 6 священиків, у другому — 15.

ArticleImages 65335 sobor 2016.12.01Ще один важливий момент — перше спільне Богослужіння новоутвореного благочиння планують провести у свято Миколая Чудотворця 19 грудня 2016 р.

«Я не знаю позицію кожного священика. Вони ще ніхто не переходив. Але на Миколая, 19 грудня, це має бути: хто забажає перейти, той зробить це, а хто не бажає — не буде. Заяви про вихід ніхто поки не подавав», — розповідає в. о. секретаря Хмельницької єпархії УАПЦ о. Анатолій Бих.

Ці наміри, а також причини рішення перейти до УПЦ КП, підтверджує і сам благочинний із Волочиська о. Микола Фатич. Він очолює благочиння УАПЦ із 1991 р.

«Вони поїхали туди (на собор у Тернопіль — прим. авт.), бо погляди у кожного священика свої. Але по приїзді вчора (2 грудня 2016 р.) ми мали розмову і вирішили, що були разом та мусимо бути разом. Тобто, роз’єднання немає. Вирішили переходити у Київський Патріархат всім благочинням, — каже о. М. Фатич. — З мого благочиння на соборі у Тернополі були тільки троє священиків. Як вони мені сказали, поїхали тільки для того, щоби вислухати іншу сторону. Наше благочиння збережеться у Київському Патріархаті. Громад багато — більше 20, а священиків — 7».

Причиною до переходу, як запевняє священик, стало бажання єдності Церкви.

«Якщо ми зверху не єднаємося, значить ми повинні об’єднувати знизу у єдину помісну Церкву. Я розумію, що структура УПЦ КП і УАПЦ практично одна. Просто тут є Патріарх Філарет, а тут — Блаженніший Макарій. Підтверджувати статус нашої автокефалії треба тільки нашим єднанням. Бо якщо ми будемо роз’єднуватися і показувати кожен свій характер, то віри ніхто не побачить, — продовжує він. — Я ще на Майдані наголошував на цьому, адже люди кров проливали за єдність нашої держави, Церкви, народу. Я на Майдані пообіцяв і мусів це виконувати. Я проголошував багато проповідей про єдність нашої Церкви. І греко-католиків закликав, і всіх. Але, як Господь каже: хто має вуха, нехай слухає; хто має очі, нехай бачить. Але, кажуть також, має вуха та не слухає і має очі, та не бачить… Так воно є у житті тепер. Ніби всі чують голос, але інакше вчиняють. На Миколая до нас запрошені двоє владик — тернопільський Нестор і хмельницький Антоній».

Тож, імовірно, ситуація остаточно проясниться 19 грудня.

Уже тепер можна зауважити, що практика прийняття цілих структур УАПЦ до УПЦ КП — не нова. Приміром, у 2009 р. таким чином із громад УАПЦ на Тернопільщині утворили Тернопільську і Теребовлянську єпархію УПЦ КП. У 2015 р. до Київського патріархату перейшли також громади Бережанського благочиння УАПЦ.

Джерело:http://risu.org.ua/

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Стрічка новин

Усі новини

Публікації

  • 1
  • 2
  • 3
Юраш нагадав Польській Церкві, що вона є відгалуженням Київської Митрополії

Юраш нагадав Польській Церкві, що вона є відгалуженням Київської Митрополії

31 жовтня 2019|Редактор БДУ - avatar Редактор БДУ|Hits:525

Рішення Собору Польської Церкви щодо ПЦУ прокоментував у Facebook керівник департаменту з питань релігій ...

Кремль перетворив світове Православ’я на поле бою – аналітика EUvsDisinfo

Кремль перетворив світове Православ’я на поле бою – аналітика EUvsDisinfo

31 жовтня 2019|Редактор БДУ - avatar Редактор БДУ|Hits:310

Кремлівська пропаганда активно використовує тему релігії у протистоянні із Заходом та особливо – у гібри...

З Синоду Елладської Православної Церкви надійшов лист на ім‘я Митрополита Епіфанія

З Синоду Елладської Православної Церкви надійшов лист на ім‘я Митрополита Епіфанія

30 жовтня 2019|Редактор БДУ - avatar Редактор БДУ|Hits:282

На ім‘я Блаженнійшого Митрополита Київського і всієї України Епіфанія 28 жовтня 2019 року надійшов лист ...

Експерти прокоментували зустріч Зеленського з Патріархом Варфоломієм

Експерти прокоментували зустріч Зеленського з Патріархом Варфоломієм

12 серпня 2019|Редактор БДУ - avatar Редактор БДУ|Hits:449

Подробиці спілкування під час зустрічі президента Володимира Зеленського з Патріархом Варфоломієм не розкриваю...

Константинополь ніколи не буде втручатися у внутрішні справи Української Церкви. Вона – повністю незалежна й автокефальна, – Вселенський Патріарх Варфоломій

Константинополь ніколи не буде втручатися у внутрішні справи Української Церкви. Вона – повністю незалежна й автокефальна, – Вселенський Патріарх Варфоломій

10 серпня 2019|Редактор БДУ - avatar Редактор БДУ|Hits:406

У четвер, 8 серпня 2019 року, Президент України Володимир Зеленський відвідав  резиденцію Вселенської Пат...

Елладська церква вступила в євхаристійне спілкування з ПЦУ

Елладська церква вступила в євхаристійне спілкування з ПЦУ

9 серпня 2019|Редактор БДУ - avatar Редактор БДУ|Hits:399

Митрополита Епіфанія згадали в диптиху на літургії в Афінах.

На зустрічі Зеленського з Варфоломієм щось пішло не так – ВВС

На зустрічі Зеленського з Варфоломієм щось пішло не так – ВВС

9 серпня 2019|Редактор БДУ - avatar Редактор БДУ|Hits:466

Під час зустрічі президента Володимира Зеленського із Вселенським Патріархом Варфоломієм в Туреччині сторони т...

Патріарх Варфоломій у розмові з Зеленським підтвердив підтримку територіальної цілісності України

Патріарх Варфоломій у розмові з Зеленським підтвердив підтримку територіальної цілісності України

9 серпня 2019|Редактор БДУ - avatar Редактор БДУ|Hits:323

Під час зустрічі з президентом України Володимиром Зеленським на Фанарі Вселенський Патріарх Варфоломій укотре...

Російський священник заявив, що РПЦ “перестає бути Церквою Христовою”

Російський священник заявив, що РПЦ “перестає бути Церквою Христовою”

9 серпня 2019|Редактор БДУ - avatar Редактор БДУ|Hits:524

Російський протоієрей Георгій Митрофанов, професор Санкт-Петербурзької духовної академії, який більшу частину ...

Глава УАПЦ митрополит Макарій: будемо єднатись навіть зціпивши зуби, най Москва не тішиться

Глава УАПЦ митрополит Макарій: будемо єднатись навіть зціпивши зуби, най Москва не тішиться

14 червня 2018|Редактор БДУ - avatar Редактор БДУ|Hits:830

Глава Української Автокефальної Православної Церкви митрополит Макарій в ефірі телеканалу Еспресо розповів про...

Митрополит Олександр (Драбинко): «Ми сьогодні пожинаємо наслідки того, що було недороблено свого часу, щоб убезпечитись від імперських амбіцій»

Митрополит Олександр (Драбинко): «Ми сьогодні пожинаємо наслідки того, що було недороблено свого часу, щоб убезпечитись від імперських амбіцій»

1 червня 2018|Редактор БДУ - avatar Редактор БДУ|Hits:987

Про війну або про розкол, або про якісь негаразди починає першим говорити той, на кому "шапка горить". У нас, ...